PlayPause
Slider

Miejskie Centrum Profilaktyki już po raz czwarty zostało organizatorem lokalnej akcji „Dla Zdrowia – Listopad Miesiącem Profilaktyki”. W przeciągu minionego miesiąca odbyło się wiele różnorakich inicjatyw, między innymi organizacja programów profilaktycznych dla szkół, szkoleń dla służb społecznych oraz psychologów, pedagogów i nauczycieli, a także wydarzeń kulturowych dla dzieci korzystających z oferty Miejskiego Centrum Profilaktyki. Odbyło się również spotkanie ze środowiskiem abstynenckim – Forum Trzeźwości.

W tym roku pracownicy służb społecznych mieli okazję wziąć udział w szkoleniu „Motywowanie osoby uzależnionej do zmiany, procedury kontrolne”, zaś do psychologów, pedagogów, nauczycieli, rodziców i służb społecznych zostały skierowane szkolenia, które poruszają trudne, ale również ważne kwestie pomagające zrozumieć zachowanie dzieci. Pani Anna Siudem z wykładem „Przemoc emocjonalna wobec dzieci a ich zdrowie” oraz pani Jolanta Koczurowska w szkoleniu „Przeciwko wychowawczej bezradności” dodatkowo pokazały jak ważna jest bliskosć osoby dorosłej w życiu młodego człowieka. Instruktorzy teatralni Katarzyna Marjasiewicz i Michał Stanowski przygotowali warsztat teatralny dla nauczycieli pasjonujących się tą formą sztuki pod tytułem: „Wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci przy wykorzystaniu form teatralnych”.

Jak co roku, wśród tegorocznej akcji, nie zabrakło również programów profilaktycznych skierowanych do uczniów Świdnickich Szkół. Młodzież klas VII miała okazję uczestniczyć w warsztacie „Co może być pułapką, jak mądrze wybierać” oraz wziąć udział w dyskusji dotyczącej podejmowania ryzykownych zachowań, które mogą prowadzić do uzależnienia. Natomiast VIII klasy Szkoły Podstawowej i I klasy Szkół Średnich miały okazję uczestniczyć w programie profilaktycznym „Nie zmarnuj swojego życia” w wykonaniu grupy RYMcerze. Raper Bęsiu oraz DJ Jonas przytaczając świadectwa ze swojego życia ale także postaci szeroko znanych na polskiej scenie muzycznej motywowali młodzież do „progresu” i poznawania swoich mocnych stron, by móc w przyszłości sięgnąć po swoje marzenia.

Na początku miesiąca odbyło się również Forum Trzeźwościowe podczas którego pani Anna Mańkowska przybliżyła tematykę „Nawrotów w chorobie alkoholowej”. Nie zabrakło również świadectw osób uzależnionych i współuzależnionych a także nutki rozrywki w postaci występów tanecznych.

28 listopada w Miejskim Centrum Profilaktyki odbyła się uroczysta Zabawa Andrzejkowa, w której udział wzięli uczestnicy zajęć świetlicowych, dzieci uczestniczące w grupach w MCP a także dzieci z rodzin, które współpracują z asystentami rodziny. W tym dniu nie zabrakło magicznych wróżb, słodkiego poczęstunku oraz szalonej zabawy tanecznej