Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w każdej, nawet najmniejszej gminie powinna być powołana Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisję powołuje (w zależności od wielkości gminy) wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Od 1 marca 2000 r. siedzibą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świdniku, są pomieszczenia Miejskiego Centrum Profilaktyki przy ul. Norwida 2 – pokój nr 10.
Posiedzenia MKRPA wtorek i czwartek godz.15.30-17.00.
Skład osobowy Komisji:
1. Iwona Zielińska-Buta – przewodnicząca
2. Paweł Holuk – sekretarz
3. Krzysztof Halinowski
4. Anna Konstanciuk
5. Ewa Kossowska
6. Jerzy Winnicki
7. Radosław Masłosz
8. Ewa Mazur
Zadania i metody działania MKRPA w Świdniku
Na mocy art. 41 ust. 3 oraz art. 25 i art. 26 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, do zadań Komisji należy:
- Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego, wobec osób które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację nieletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.
- Wydawanie opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałami Rady Gminy.
- Kontrola punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
- Opiniowanie projektu Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi.
W ramach działań Komisji wynikających z instytucji prawnej zobowiązania do leczenia należy:
1. Przyjęcie zgłoszenia o przypadku wystąpienia nadużywania alkoholu z jednoczesnym wystąpieniem przesłanek z art. 24 ustawy
2. Wezwanie na rozmowę osoby, co do której wpłynęło zgłoszenie o występowaniu przesłanek z art. 24 ustawy i pouczenie jej o konieczności zaprzestania działań wymienionych w art. 24 ustawy i/lub poddania się leczeniu odwykowemu.
3. Skierowanie takiej osoby na badanie przez biegłych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego (art. 25 ustawy).
4. Przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym wraz z opinią wydaną przez biegłego (art. 26 ustawy).
5. Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania do sądu rejonowego właściwego wg miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy (art. 26 ust. 3 ustawy).
Do dokumentacji należą:
– opinie biegłych;
– protokół z rozmowy z osobą zgłaszającą ( i ewentualnych świadków potwierdzających występowanie przesłanek z art. 24 ustawy;
– protokół z rozmowy z osobą nadużywającą – o ile do takiej rozmowy doszło;
– inne dokumenty w sprawie, takie jak: informacje z policji, z wywiadu środowiskowego, od pedagoga szkolnego i inne.
Wszystkie czynności podejmowane w sprawie zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego są objęte poufnością.
Regulamin Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świdniku
I. Zadania Komisji.
1. Komisja inicjuje działania w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 z późn. zm.), które w szczególności obejmują:
- podejmowanie działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych,
- zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,
- udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,
- prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dla dzieci i młodzieży,
- wspieranie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych,
- podejmowanie interwencji w związku z naruszaniem przepisów dotyczących zakazu reklamy i promocji napojów alkoholowych, zakazu sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
2. Komisja opiniuje:
- projekty uchwał dotyczące:
a) liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem ich sprzedaży,
b) zasad usytuowania na terenie miasta miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych,
c) Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na dany rok. - wydawanie zezwoleń na prowa¬dzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży. Wyrażenie opinii następuje w drodze postanowienia.
- roczne projekty sprawozdań z realizacji Programu.
- Komisja podejmuje działania motywujące osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia odwykowego.
- Komisja podejmuje działania zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
II Organizacja pracy Komisji
- Całokształtem prac Komisji kieruje jej Przewodniczący.
- Do kompetencji Przewodniczącego należy:
- a) reprezentowanie Komisji na zewnątrz,
- b) podpisywanie dokumentów opracowanych przez Komisję.
- W razie nieobecności Przewodniczącego obowiązki jego pełni z-ca Przewodniczącego, Sekretarz Komisji lub członek Komisji wyznaczony przez Przewodniczącego.
- Sekretarz Komisji nadzoruje sprawy organizacyjne Komisji, a w szczególności czynności mające na celu wykonanie powierzonych mu przez Komisję zadań.
- Sekretarz Komisji realizuje postanowienia Komisji, w tym prowadzenie bieżącej korespondencji z podmiotami w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
- Członkowie Komisji uprawnieni są do:
- a) prowadzenia kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Burmistrza Miasta Świdnik;
- b) wnioskowania o wystąpienie przeciwko podmiotom prowadzącym reklamę napojów alkoholowych, sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych osobom nieletnim i nietrzeźwym do Sądu;
- c) zgłaszania organom ścigania faktów przemocy domowej.
- Członkowie Komisji są obowiązani uczestniczyć w jej posiedzeniach. W przypadku 3-krotnej w ciągu roku nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Komisji, Przewodniczący może wystąpić z wnioskiem do Burmistrza Miasta Świdnik o odwołanie członka Komisji.
- Komisja pracuje na:
1) posiedzeniach plenarnych,
2) posiedzeniach roboczych dotyczących:
a) motywowania do leczenia odwykowego,
b) opiniowania projektów, podziału środków na zadania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz kontroli podmiotów realizujących te zadania,
c) kontroli punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. - Posiedzenia plenarne Komisji zwołuje jej Przewodniczący w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w kwartale.
- Wnioski sądowe Komisja rozpatruje na posiedzeniu w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Komisji.
- Sprawy związane z leczeniem odwykowym Komisja rozpatruje w składzie co najmniej 3-osobowym.
- Posiedzeniom plenarnym Komisji przewodniczy:
a) Przewodniczący Komisji, a w razie jego nieobecności z-ca Przewodniczącego lub Sekretarz Komisji,
b) członek Komisji, jeżeli przewodniczący powierzy mu jej prowadzenie. - Z wyjątkiem pkt. 10 i 11 Komisja podejmuje decyzje w formie uchwał i postanowień.
- Rozstrzygnięcia w sprawach mniejszej wagi zostają odnotowane w protokole posiedzenia.
- Podejmowanie uchwał, wniosków i postanowień następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Komisji.
- Przewodniczący Komisji może zapraszać do udziału w pracach Komisji osoby nie będące jej członkami w charakterze konsultantów bez prawa głosowania.
- W celu realizacji swoich zadań Komisja może żądać udzielania jej informacji dotyczących osób nadużywających alkoholu, w szczególności od policji, izb wytrzeźwień, placówek lecznictwa odwykowego, ośrodka pomocy społecznej.
III. Wynagradzanie członków Komisji
- Członkowie Komisji otrzymują wynagrodzenie za każde posiedzenie robocze i plenarne wg stawki ustalonej w odpowiedniej uchwale Rady Miasta.
- Wynagrodzenie za przeprowadzone kontrole sklepów i zakładów gastronomicznych przysługuje w wysokości równej wynagrodzeniu za posiedzenie robocze i plenarne. Kontrola odbywa się w konkretnym, ustalonym wcześniej z Przewodniczącym, dniu i miejscu lub miejscach.
- Wynagrodzenie za przeprowadzone kontrole w godzinach nocnych – po godz. 22 – przysługuje w wysokości 2 wynagrodzeń za posiedzenie robocze i plenarne.
- Członkowie komisji biorący udział w kontroli zobowiązani są do sporządzenia protokołu z działań kontrolnych.
- Członkowie Komisji za wyjazd służbowy poza teren gminy otrzymują wynagrodzenie w wysokości równej wynagrodzeniu za posiedzenie robocze lub plenarne.